Ensisijainen eroP110jaC110kotelo on niiden soveltuvuus syövyttäviin ympäristöihin. Vaikka molemmilla on sama myötöraja (110 000 psi),P110 on yleiskäyttöinen-laatulaatu syville, korkeapaineisille kaivoille, kun taas C110 on erikoistunut "hapan palvelu" -laatu, joka on suunniteltu kestämään rikkivetyä ( H2S ).
API 5CT P110koteloon yksi laajimmin käytetyistäsuuri{0}}voimakkuusteräslajit öljyn ja kaasun porauksessa. Se kuuluuRyhmä 4API 5CT -spesifikaatioiden mukaisesti ja on suunniteltu erityisesti syviin kaivoihin, korkean paineen{1}}muodostelmiin ja ympäristöihin, jotka vaativat äärimmäistä mekaanista kuormitusta.
Ydinpaikannus: P110 on yleiskäyttöinen-luja -teräslaatu. Pienin myötölujuus on 110 000 psi, joten se on ensisijainen valinta ultra-syvissä kaivoissa.
Palveluympäristö: Käytetty pääasiassaei--syövyttävät ympäristöt (Sweet Wells). Äärimmäisestä lujuudestaan huolimatta se ei kestä rikkivetyä (H2S) korroosio. Happamissa ympäristöissä P110 on erittäin herkkä SSC (Sulfide Stress Cracking) -halkeamiselle.
Lämpökäsittely: Sen on läpäistävä täyspitkä-Sammutettu ja karkaistu (Q&T)käsittely varmistaa korkea sitkeys ja yhtenäinen mikrorakenne korkeasta lujuudesta huolimatta.
Sovellukset: Käytetään yleisesti tuotantokotelona tai välikotelona ultra-syvissä kaivoissa (yli 4 000 metriä) ja korkeapaineisissa-öljy- ja kaasukaivoissa, joiden on kestettävä merkittäviä sisäisiä paineita ja vetokuormia.
Tekniset parametritaulukot API 5CT P110:lle
Mekaanisten ominaisuuksien taulukko
P110:llä on korkea myötölujuusalue ja se vaatii erinomaista vetolujuutta.
| Parametri | Imperiumin yksiköt (psi) | Metriset yksiköt (MPa) |
| Tuottovoima - Minimi | 110 000 psi | 758 MPa |
| Tuottovoima - Maksimi | 140 000 psi | 965 MPa |
| Vetolujuus - Minimi | 125 000 psi | 862 MPa |
| Kovuus | Ei API-vaatimusta | -- |
| Iskunkestävyys (CVN) | Tilauksen ja seinämän paksuuden mukaan | -- |
Kemiallinen koostumustaulukko (% max)
P110:n kemiallinen koostumus sisältää tyypillisesti seosaineita, kuten kromia (Cr) ja molybdeeniä (Mo), parantamaan kovettumista ja yleistä mekaanista suorituskykyä.
| Elementti | API 5CT -rajat (%) |
| Hiili (C) | Ei määritelty (yleensä 0,25 % - 0.35 %) |
| Mangaani (Mn) | Ei määritetty (yleensä 1,00 % - 1.60%) |
| Fosfori (P) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 |
| rikki (S) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 |
| Pii (Si) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,45 |
| Nikkeli (Ni) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,25 |
Valmistus- ja tarkastusvaatimukset (NDT)
| Tuote | Tekniset vaatimukset |
| Lämpökäsittely | Pakollinen täyspitkä{0}}karkaistu ja karkaistu (Q&T) |
| Tarkastus (NDT) | Pakollinen täyspitkä{0}}ultraäänitestaus (UT) tai sähkömagneettinen (EMI) testaus. |
| Hydrostaattinen testi | Jokainen pituus on painetestattava; paineet ovat tyypillisesti huomattavasti korkeammat kuin J55/N80-luokat. |
| Suoruus | API 5CT:n suoruuden toleransseja on noudatettava tiukasti. |
API 5CT C110 koteloon huippuluokkaa{0}},korkea-lujuus, hapan-palvelu (korroosionkestävä-)teräslaatu. Se kuuluuRyhmä 2(Restricted Yield Strength grades) API 5CT -määrityksen mukaisesti.
C110 kehitettiin ratkaisemaan syvän{1}}kaivon kehittämisen suuri haaste: korkea lujuus, joka tarvitaan kestämään äärimmäisiä paineita, säilyttäen samalla kestävyydenSulfid Stress Cracking (SSC)vetysulfidin (H2S) aiheuttama.
Ydinpaikannus: C110 on tällä hetkellä korkein -vahvuus H2S-resistentti arvosana API-standardissa. Siinä yhdistyvät P110:n korkea mekaaninen lujuus sekä L80:n ja T95:n hapan{3}}palveluiden kestävyys.
Korroosionkestävyysperiaate: Vakiolujat{0}}teräkset (kuten P110) ovat erittäin hauraita H2S-ympäristöissä niiden korkean kovuuden vuoksi. C110 käyttää tarkkaa seostusta ja edistynyttä lämpökäsittelyä pitämään kovuuden tiukastialle 30 HRC, jolloin se kestää SSC:tä jopa korkeilla stressitasoilla.
Valmistusvaatimukset: Sen on läpäistävä täyspitkä-Sammutettu ja karkaistu (Q&T)käsittelyä. Materiaalin puhtausvaatimukset (erittäin matalat fosforin ja rikin rajat) ovat huomattavasti tiukemmat kuin standardilaatuille.
Sovellukset: Käytetään pääasiassa syvässä, ultra-syvässä ja erittäin korkeassa-paineessahapan öljy- ja kaasulähteet(sisältää H2S ). Kun T95:n (95 ksi) lujuus ei riitä tukemaan syvän kaivon kuormitusta, C110 on ainoa turvallinen valinta.
Tekniset parametritaulukot API 5CT C110:lle
Mekaanisten ominaisuuksien taulukko
C110:llä on erittäin kapea myötöraja-alue (vain 10 ksi:n ikkuna) suorituskyvyn vakauden varmistamiseksi.
| Parametri | Imperiumin yksiköt (psi) | Metriset yksiköt (MPa) |
| Tuottovoima - Minimi | 110 000 psi | 758 MPa |
| Tuottovoima - Maksimi | 120 000 psi | 827 MPa |
| Vetolujuus - Minimi | 115 000 psi | 793 MPa |
| Kovuus - Maksimi | Pienempi tai yhtä suuri kuin 30,0 HRC | -- |
| Kovuuden vaihtelu | Suurin vaihtelu seinässä on tiukasti rajoitettu | -- |
Kemiallinen koostumustaulukko (% max)
Korkean lujuuden ja rajoitetun kovuuden välisen tasapainon saavuttamiseksi C110 sisältää tyypillisesti merkittäviä määriä kromia (Cr) ja molybdeeniä (Mo).
| Elementti | API 5CT -rajat (%) |
| Hiili (C) | Ei määritelty (yleensä 0,25 % - 0.35 %) |
| Mangaani (Mn) | 1.20 |
| Fosfori (P) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,020(tiukasti valvottu) |
| rikki (S) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,005(Erittäin rajoitettu) |
| Pii (Si) | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,45 |
| Kromi (Cr) | Tyypillisesti lisätty kovettumisen vuoksi |
| Molybdeeni (Mo) | Tyypillisesti lisätty karkaisun kestävyyteen |
Ydinvalmistus- ja testausvaatimukset
| Tuote | Tekniset vaatimukset |
| SSC-testaus | Pakollinen. On läpäistävä laboratorio-SSC-testaus NACE TM0177 -standardien mukaisesti. |
| Lämpökäsittely | Täyspitkä{0}}karkaistu ja karkaistu (Q&T). |
| Raekoko | Sen on oltava hieno{0}}rakeinen mikrorakenne. |
| Tarkastus (NDT) | Korkean-tason täysipituinen-ultraääni- ja sähkömagneettinen testaus. |
Vertailutaulukko
| Ominaisuus | P110 kotelo | C110 kotelo |
| API-ryhmä | Ryhmä 4 (suuri vahvuus) | Ryhmä 2 (rajoitettu tuotto/hapan) |
| Tuottovoima (min) | 110 000 psi | 110 000 psi |
| Tuottovoima (maks.) | 140 000 psi | 120 000 psi(Tarkasti rajoitettu) |
| Vetolujuus (min) | 125 000 psi | 115 000 psi |
| Max Kovuus | Ei API-rajoitusta | Max 30 HRC(Tarkasti rajoitettu) |
| Palveluympäristö | "Makea" palvelu (No H2S ) | "Hapan" palvelu(Sisältää H2S ) |
| Lämpökäsittely | Sammutettu ja karkaistu (Q&T) | Sammutettu ja karkaistu (Q&T) |
| SSC-testaus | Ei vaadita | Pakollinen(Sulfidistressimurto) |
| API värikoodi | Yksi valkoinen nauha | Yksi valkoinen nauha + yksi ruskea nauha |
API 5CT -kotelon tehdas

API 5CT OCTG Testauslaitteet

FAQ
Mitä P110 tarkoittaa?
P110on korkealujuus{0}}teräslaatu öljy- ja kaasukoteloihin ja putkiin, jota säätelevätAPI 5CTstandardi.
"110" tarkoittaa sitäpienin myötöraja 110 000 psi(758 MPa). Se on premium-luokka, joka on suunniteltu käytettäväksisyviä, korkeapaineisia{0}}kaivojajoissa vaaditaan äärimmäistä rakenteellista eheyttä ja suurta{0}}kuormankestävyyttä.
Mitä tarkoittaa C110?
C110on korkea{0}}lujuus API 5CT -teräslaatu, joka on suunniteltuhapan palvelu(ympäristöt, jotka sisältävät rikkivetyä, H2S).
Vahvuus:Sen pienin myötöraja on110 000 psi.
Erikoisuus:Toisin kuin P110, C110 on suunniteltu kestämäänSulfid Stress Cracking (SSC).
Käyttö:Sitä käytetään erittäin syvissä, korkeapaineisissa{0}}kaivoissa, joissa sekä korkea mekaaninen lujuus että korroosionkestävyys H:lle2S vaaditaan.
Vaatimus:Se käy läpi tiukan lämpökäsittelyn (karkaistu ja karkaistu) ja sillä on valvottu maksimikovuus varmistaakseen sen suorituskyvyn ankarissa ympäristöissä.





