Mar 26, 2026 Jätä viesti

api 5l psl1 vs psl2

Öljy- ja maakaasuputkien alueella API 5L -standardin PSL1- ja PSL2-luokat toimivat kahtena rinnakkaisena teknisenä radana, jotka kumpikin vastaavat eri riskitasoihin liittyviä teknisiä vaatimuksia. Tämä luokittelujärjestelmä ei edusta vain yksinkertaista eroa paremman ja huonomman laadun välillä; Sen sijaan kemiallisen koostumuksen, mekaanisten ominaisuuksien ja testausvaatimusten systemaattisten erojen ansiosta se luo turvamarginaalit, jotka on räätälöity erilaisiin palveluympäristöihin.

Älä kuluta liikaa putkiprojektiisi. Opi milloin API 5L PSL1 on riittävä ja milloin PSL2 on pakollinen turvallisuuden vuoksi.Hanki nyt asiantuntijaneuvojamme valintaan.

 

API 5L PSL1 vs. PSL2 kemiallisen koostumuksen vertailutaulukko (lämpöanalyysi %)

Teräsluokka Specification Level (PSL) Valmistustyyppi Hiili (C) Max % Mangaani (Mn) Max % Fosfori (P) Max % Rikki (S) Max % Mikro-seos / muistiinpanot
Luokka B PSL1 SMLS / WLD 0.26 1.20 0.030 0.030 Ei mitään
  PSL2 SMLS / WLD 0.22 1.20 0.025 0.015 Nb, V, Ti lisäykset
X42 PSL1 SMLS / WLD 0.26 1.30 0.030 0.030 Ei mitään
  PSL2 SMLS / WLD 0.22 1.30 0.025 0.015 Nb, V, Ti
X52 PSL1 SMLS / WLD 0.26 1.40 0.030 0.030 Ei mitään
  PSL2 SMLS / WLD 0.22 1.40 0.025 0.015 Nb, V, Ti
X60 PSL1 SMLS / WLD 0.26 1.40 0.030 0.030 Ei mitään
  PSL2 SMLS / WLD 0.22 1.45 0.025 0.015 Nb, V, Ti
X65 PSL1 SMLS / WLD 0.26 1.45 0.030 0.030 Mikroseos{0}}suositus
  PSL2 SMLS / WLD 0.22 1.45 0.025 0.015 Pakollinen Nb, V, Ti
X70 PSL1 SMLS / WLD 0.26 1.65 0.030 0.030 Mikroseos{0}}suositus
  PSL2 SMLS / WLD 0.22 1.65 0.025 0.015 Pakollinen Nb, V, Ti

 

PSL2:n pakolliset hiiliekvivalentin (CE) rajat

Teräsluokka CEiiw (C > 0,12 %) Max % CEpcm (C:lle pienempi tai yhtä suuri kuin 0,12 %) Max %
Luokka B / L245 0.43 0.25
X42 / L290 0.43 0.25
X52 / L360 0.43 0.25
X60 / L415 0.43 0.25
X65 / L450 0.43 0.25
X70 / L485 0.43 0.25

 

Pikavertailu: API 5L PSL1 vs. PSL2

Tekninen ominaisuus API 5L PSL1 API 5L PSL2
Teräslaatuvalikoima A25-X70 Luokka B - X120
Kemiallinen koostumus Normaalit alan rajat Tiukemmat rajat(Alennettu hiili, P ja S)
Mekaaniset ominaisuudet Vain vähimmäistuotto ja vetolujuus Määritetty alue(Min/Max) tuottoa ja vetolujuutta varten
Vaikutustestaus Ei pakollinen Pakollinen(Charpy V{0}}Notch-testaus)
Korjaus Hitsaus Sallittu putken rungossa Ehdottomasti kiellettyputken rungossa
Jäljitettävyys Erän perusjäljitettävyys Täysi jäljitettävyys(Lämpö-yksittäiseen putkeen-)
Sertifiointi FI 10204 3.1 FI 10204 3.2(Yleisesti vaadittu)
Tuoton-/-vetolujuussuhde Ei vaatimusta Max 0,93(Varmistaa taipuisuuden)

 

GNEE API 5L PSL1- ja PSL2-putkien testaus ja tarkastus

test equipment of API 5L pipeline

 

API 5L PSL1 ja PSL2 putkien pakkaus ja toimitus

API 5L PSL1 and PSL2 oil and gas pipeline packaging and shipping

 

FAQ

Mitä PSL2 tarkoittaa putkessa?

Nämä putket valmistetaan kahdella tuotespesifikaatiotasolla, jotka tunnetaan nimellä PSL-1 ja PSL-2. PSL-1 tarjoaa standardin laatutason putkiputkille. Kuitenkin PSL-2 putkilla onlisävaatimukset kemiallisesta koostumuksesta, mekaanisista ominaisuuksista, loven sitkeydestä ja NDT:n lisävaatimuksista.

 

Mikä on API spec 5L PSL1?

 

API 5L Grade B -putki PSL1 kemiallinen koostumus
Hiilen enimmäismäärän 0,01 %:n vähennykselle sallitaan 0,05 %:n Mn:n lisäys, enintään 1,65 %:lla, kun laatu on suurempi tai yhtä suuri kuin L245 tai B, mutta pienempi tai yhtä suuri kuin L360 tai X52; enintään 1,75 %, kun arvo on > L360 tai X52, mutta < L485 tai X70; ja enintään 2,00 % luokassa L485 tai X70.

Lähetä kysely

whatsapp

Puhelin

Sähköposti

Tutkimus